Що треба знати батькам/опікунам про ПТСР у дитини?

Дата: 16.10.2023 11:45

Війна приносить не тільки очевидні руйнування та смерті людей, але й масово впливає на психічне здоров'я українців.

Діти, яких ми повертаємо з тимчасово окупованих територій, та ті, що були депортовані у рф, потребують особливої уваги від рідних, щоб адаптуватися до мирного середовища. Таким дітям необхідні супровід та підтримка кейс-менеджерів та психологів, які надають допомогу дитині та її родині.

⚡️ Пережитий травматичний досвід може стати причиною розвитку посттравматичного стресового розладу (ПТСР). ПТСР — це порушення психічного стану, яке зазвичай починає проявлятися приблизно через три-шість місяців після травматичної події. Проте, якщо дитина тривалий час перебувала в окупації, під регулярними обстрілами, імовірність швидкого розвитку ПТСР підвищується.

❗️Часто батьки зміну поведінки у дитини можуть трактувати як погіршення характеру, вікові кризи тощо. Важливо бути уважними до емоційного стану дитини та вчасно звернутися до кваліфікованих спеціалістів.

Діти різних вікових груп по-різному проявляють посттравматичний стресовий розлад.

🟩 Основні ознаки ПТСР у дітей та підлітків:

✔️прояви агресії, депресія, перезбудження, гіперактивність, роздратування, імпульсивність;

✔️важкість сконцентруватися на завданнях, рутинних справах, порушення пам’яті та уваги;

✔️підвищена тривожність, боязнь повторення травматичної події;

✔️нічні жахіття, сонливість або безсоння;

✔️саморуйнівна поведінка (зокрема, у підлітків самоушкодження, алкоголізація, наркотизація)

🟩 Чого не можна робити при ПТСР у дитини?

▪️Дорослі мають потурбуватися, в першу чергу, про свій психологічний стан. Емоційна реакція батьків/опікунів на розповідь дитини про травматичну подію може налякати дитину.

▪️Не можна удавати та замовчувати події, що сталися. Просити дитину перемкнути увагу чи просто забути. Ігнорування проблеми не вирішує її, а навпаки може стати каталізатор виникнення вторинних психічних проблем.

▪️Не зволікати, а звертатися за спеціалізованою допомогою.

Допис підготовлений на основі матеріалів від психологині проєкту “Шлях додому” Оксани Лікаркіної.

===

«ШЛЯХ ДОДОМУ» – проєкт, спрямований на пошук і повернення дітей, переміщених в рф або на непідконтрольні уряду України території, а також на возз’єднання сімей, діти з яких опинилися в окупації без батьків. Проєкт реалізує Українська мережа за права дитини в партнерстві з Міжнародною гуманітарною організацією Save the Children in Ukraine.

Також нашими партнерами є: Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, Благодійний фонд EDUKIDS, Медійна ініціатива за права людини.

Долучайтеся до проєкту «ШЛЯХ ДОДОМУ» і Ви – зробіть посильний внесок у справу повернення дітей, адже це потребує чималих ресурсів.

Тисніть кнопку ▪️ПІДТРИМАТИ НАС▪️ на цій сторінці:

👉 https://childrights.org.ua/pidtrymaty-nas/

‼️ Матеріали, розроблені у рамках проєкту, не обов'язково відображають офіційну позицію Save the Children.

Джерело: Українська мережа за права дитини