Малолюбашанська сільська рада
Рівненська область Рівненський район

Історія села Кам'яна Гора

Село Кам’яна Гора знаходиться за 15 км від районного центру м. Костопіль і 27 км від обласного центру м. Рівне.

Поряд з населеним пунктом розташовані садові товариства масиву «Кам’яногірський» та «Зеніт».

Село розташоване на невисокій горі. Та назва його походить, очевидно, від того, що в навколишніх полях зустрічається багато сірого каміння, яке виступає на поверхню ґрунту. На території Кам’яної гори з найдавніших часів видобували камінь (вапняк).

Десь у ХVІІ-ХVІІІ століттях, за кріпацтва, село ділилося на дві частини: західну – Дворчани (де був панський двір) і Котеяри (де у великих казанах (котлах) кріпаки варили їжу).

На території с. Кам’яна Гора колись проживали українці, поляки і німці. Найбільш корінна родина поляків – це родина Древецьких. Німецькі сім’ї з приходом «совєтів» виїхали до Німеччини.

У лютому 1943 року підрозділи УПА у складі сотні «Лиса» (сотенний Юрченко Григорій Васильович) та сотні «Вихора» (сотенний Керентопф Роман Карлович) поблизу цього села, що називалося тоді Каменуха, підірвали німецький потяг, що саме перевозив зброю.

Секретарем сільської ради був обраний Борищук Олексій Григорович. Коли в 1944 році Олексій Григорович пішов на фронт, то його місце зайняв Брикса Лаврентій.

В селі шкільного приміщення не було, навчалися по-найму в хаті Брикси Якова. При Польщі дітей навчала вчителька полячка, яка щоденно ходила на роботу із села Липники. Завдяки зусиллям сільського голови Савченко Григорія було збудовано перше приміщення школи. Він домігся перевезти з с.Новоукраїнка 4 дерев’яні хати, які пустували. Нове приміщення школи, яке ще зараз знаходиться у селі, збудоване в 1959 році.

Під час Великої Вітчизняної війни в школі стояв гарнізон солдат. Один із загиблих солдат похований на території школи. Коли школу закрили та зруйнували, то могилку перенесли на сільський цвинтар.

В 1941 році над селом Липники пролітав літак, якого збили німці. Літак розбився біля села Кам’яна Гора. Житель села Липники, поляк, знайшов загиблих двох льотчиків, викопав могилу, прикрив парашутом і поховав. А коли німецькі окупанти прийшли в село Липники, то вони загнали бульдозера, знищили всі хати, і разом з цим пропала і ця могила. А вже пізніше, жителі с. Кам’яна Гора та учні школи з уламків розбитого літака зробили насип у лісі між с. Маща і с. Кам’яною Горою та встановили пам’ятний знак.

У 1970-1980 роки у селі була рільнича бригада колгоспу ім. Кузнецова.

В селі діють: сільський клуб, фельдшерсько-акушерський пункт, магазин  та 2 магазини в садовому товаристві “Кам'яногірське»

Стежками легенд і переказів. Фольклорні топоніми Костопільщини / упоряд. А. Карп’юк ; ред. А. Левчук. – Костопіль, 2001. – С. 19.


 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь