A A A K K K
для людей із порушенням зору
Малолюбашанська сільська рада
Рівненська область Рівненський район

Історія села Глажева

За кілька кілометрів від річки Боркової, притоки Горині, розкинулося село Глажева. Етимологія слова неясна. У польських історичних джерелах воно значиться як Глазево (1769), Глазов (1772). Місцеві жителі твердять, що початкова назва села – Лозова, посилаючись на те, що околиця багата на лози.

Село Глажева розташоване за 16 км – від районного центру (м.Костопіль), 6 км. – до найближчої залізничної станції Кам’яногірськ.

Перша згадка про село Глажева (колишня назва Лозова) належить до 1450 р.

В 1917 р. в урочищі Майдан поселилися поляки. Вони взяли в оренду землю у князя Любомирського, якому вона належала.

В 1939 р. прийшли більшовики. Князя Любомирського вбили.

Земля була роздана людям для ведення одноосібного господарства.

В 1948 р. засновано колгосп ім. Ф.Е. Дзержинського. Першим головою колгоспу був житель села Веремчук Федір Степанович. У 1959 р. колгосп приєднали до с. Маща. Спочатку він носив назву ім. Кірова, потім ім. Кузнецова. У 80-х рр. у селі побудували великий молочний тваринницький комплекс колгоспу ім. Кузнецова.

У 1937-1939 рр. школи в селі не було, діти ходили у школу села Стара Любомирка.

Після війни у 1944 р. в селі відкрито школу у будинку виселеного Круліковського Василя Дем’яновича. У 1949 р. розпочато будівництво приміщення для колгоспної контори, яке згодом, 1959 р. віддано під школу. По сьогоднішній день у цьому приміщенні знаходиться початкова школа.

В 1947 р. в селі відкрита хата-читальня. Коли відкрили клуб, організували приклубну бібліотеку. Згодом перенесли у шкільне приміщення. У 1997 р. бібліотеку закрито. По сьогоднішній день в селі працює пункт видачі книг Мащанської публічно-шкільної бібліотеки.

В роки Великої вітчизняної війни 32 мешканці села боронили нашу землю, воюючи на фронтах. 16 із них не повернулися до рідного села. Під час німецько-фашистської окупації в урочищі Гаївка поляками і німцями спалено 70 жителів. У 2005 р. в селі біля клубу відкрито  пам'ятний знак жертвам Другої Світової війни.

У 1939 р. жителі с. Глажева утворили УПА, організаторами якої були Круліковський Сергій Васильович, Трофимчук Тиміш, Круліковський Арсентій Іванович. Вони вели національно-визвольну боротьбу проти більшовиків, за що арештовані і виселені до Дубенської тюрми. Коли більшовики відступали, арештованих розстріляли.

В селі нараховується 95 дворів, проживає 212 жителів. Працюють 2 магазини, пошта, фельдшерсько-акушерський пункт, клуб, початкова школа та дім молитви релігійної громади Християн Віри Євангельської.

Ліснічук А. Пам'ятаємо...: [у с. Глажева, що на Костопільщині, відбулося відкр. та освячення меморіалу воякам та мирним жителям, котрі полягли під час Другої світової війни та в повоєн. період] / А. Ліснічук // Волинь. – 2005. – 24 серп. – C. 3.

Пура Я. О. Походження назв населених пунктів Ровенщини / Я. О. Пура. – Львів : Світ, 1990. – С. 42.

Стежками легенд і переказів : фольклорні топоніми Костопільщини / упоряд. А. Карп’юк ; ред. А. Левчук. – Костопіль, 2001. – С. 12.

Спогади старожилів.


 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь