A A A K K K
для людей із порушенням зору
Малолюбашанська сільська рада
Рівненська область Рівненський район

Алгоритм дій для потерпілих від домашнього насильства

Дата: 01.12.2021 08:51
Кількість переглядів: 316

Курс "Як захиститись від домашнього насильства? Повноваження установ - суб'єктів роботи допомоги потерпілим від домашнього насильства". Про це - експерти у своїх відео, створених у рамках проєкту Зупинити насильство

https://www.youtube.com/playlist?list=PLWOc74qphv_xkCKo8hsQc_pP9aCI5Mkvo&fbclid=IwAR1LgvyTQp7ILJOzfDwgicYYt0yedUFYMz9UYKgY1G4yxIJfoNuRbk1dPEQ

Крок 1

Послухайте психолога та розберіться зі своїми почуттями. Погляньте на себе зі сторони і спробуйте ідентифікувати, що з вами відбувається, чи страждаєте ви, чи принижують вас, чи потерпає ваша гідність. Адже насильство може бути і фізичним, і психологічним, і економічним, і сексуальним.

Про це психолог - Маріанна Тропіна.

Крок 2

Послухайте адвоката, порадьтесь про шляхи захисту ваших прав і як притягнути кривдника до відповідальності. Не готові боротись і звертатись у поліцію? Дивіться пункт 1. Хочете розірвати стосунки з кривдником - йдемо до кроків 5 і 7.

Адвокатка Тамара Бугаєць:

Крок 3

Якщо у вас є діти, і вони або страждають, або стають свідками домашнього насильства, подумайте про них. Вони вже є потерпілими. Хіба ви бажаєте і їм такої долі? Адже дитина отримує психологічну травму, що може вплинути на все її життя. Як це зупинити? Ідіть до кроків 4 і 5. В інтересах дітей призначать адвоката за рахунок держави - крок 6. Це допоможе добитись через суд обмежувального припису, стягнути аліменти, позбавити кривдника батьківських прав, представляти інтереси дитини, визнаної потерпілою (якщо відкрита кримінальна справа), в інших питаннях.

Адвокатка Наталія Радіонова:

Крок 4

Пам'ятайте про те, що батьки несуть відповідальність за дитину. Питання захисту прав дітей і позбавлення батьківських прав забезпечує служба у справах дітей. Якщо один з батьків чинить насильство стосовно дитини, а інший/інша не вживає заходів впливу, не захищає, то фактично він/вона теж стає винним. Для захисту дитини звертайтесь також у поліцію (крок 5), для звернення до суду і призначення адвоката за рахунок держави - крок 6.

Фахівці служб у справах дітей Юлія єланцева, Роман Кость.

Крок 5

Якщо ви для себе вирішили боротись, то почніть "документувати" усі випадки домашнього насильства, викликайте поліцію, доводьте справу до кінця, пишіть заяви, наполягайте на притягненні кривдника до адміністративної відповідальності за ст. 173-2 КУПАП, до кримінальної відповідальності за статтями 126-1 та 390-1 Кримінального кодексу України, та на винесенні термінового заборонного припису (виноситься поліцією і діє до 10 діб).

Якщо поліція не винесла терміновий заборонний припис, але є підстави, то ви можете через суд вимагати обмежувальний припис. Для цього - крок 6 (звернення до центру БВПД).

У разі бездіяльності поліції (не їдуть на виклик, не складають адмінпротокол і терміновий заборонний припис) - йдіть на крок 12 (оскаржуйте бездіяльність).

Коли у вас на руках буде чи то протокол, чи то припис, чи то талон про прийняття від вас заяви про домашнє насильство, чи то витяг з ЄРДР стосовно вас - ви можете звертатись за безоплатною правовою допомогою, вам призначать адвоката за рахунок держави (обмежувальнй припис, розлучення, аліменти, поділ майна тощо).

Якщо ви передумали звертатись у поліцію, повертайтесь на крок 1!!! Зверніться хоча б до мобільної бригади чи гарячих ліній для отримання підтримки - кроки 7, 8, 9.

Якщо ви не звернетесь до поліції, але звернетесь до центру соціальних служб, до мобільної бригади допомоги потерпілим від домашнього насильства (крок 7), то вам також можуть видати направлення до центру безоплатної правової допомоги для призначення адвоката за рахунок держави (крок 6).

Начальник сектору протидії домашньому насильству Денис Удовиченко

Крок 6

Для захисту вас і дітей від кривдника може бути винесено обмежувальний припис через суд. Його термін дії - за рішенням суду до півроку.

Для того, щоб звернутись до суду, вам призначать адвоката за рахунок держави у центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Це право, гарантоване законом! Потерпілі від насильства можуть звернутись для того, щоб їм допомогли розлучитись, подати на аліменти, звернутись щодо обмежувального припису, стягнення матеріальної і моральної шкоди, представництва інтересів як потерпілої у кримінальній справі.

Представниця Криворізького центру безоплатної правової допомоги Наталя Кожем'яка.

Якщо кривдник порушив обмежувальний припис, йому загрожує кримінальна відповідальність! Тому не забувайте щоразу звертатись у поліцію - знову крок 5.

При відкритті кримінальної справи вам теж знадобиться адвокат, а тому вам знову треба до центру з надання безоплатної правової допомоги.

Якщо небезпека висока, треба кликати на допомогу, викликати поліцію, шукати безпечне місце.

Крок 7

Якщо ви потребуєте захисту, безпечного місця, психологічної допомоги, звертайтесь до мобільної бригади, яка працює при Криворізькому міському центрі соцслужб у будні дні і за потреби допоможе доїхати в безпечне місце. Фахівчиня Криворізького центру соцслужб Наталія Пугач розказує про це:

Крок 8

Безпечним місцем може стати притулок для жінок "З надією в майбутнє", який працює в Кривому Розі. Як туди потрапити і який порядок перебування, слухайте у відеоуроці.У вас буде можливість упродовж 3 місяців перепочити і вирішити свої проблеми, щоб остаточно порвати з кривдником. Тут же вам допомагатиме психолог. Координує ці питання Департамент у справах сім'ї, молоді і спорту, а розказує - Вікторія Важнича.

Крок 9

Якщо хочете дізнатись, в які служби звертатись, запитуйте скрізь! У виконкомах районних у місті рад, міському центрі соцслужб, поліції, безоплатній правовій допомозі 0-800-213-103, на всеукраїнських гарячих лініях 1547, 0-800-500-225, 116123.

Якщо цього недостатньо, ви можете почитати інформацію на сторінці Зупинити насильство. У розділі фото є альбоми, де наведені підбірки статей, відео, онлайн-курсів, судової практики тощо.

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.336100514883076&type=3

Крок 10

Якщо ви звернулись до поліції, до суду, а кривдник порушив терміновий припис, фіксуйте докази, знову звертайтесь до поліції із заявою (крок 5), адже за порушення термінового припису передбачена адміністративна відповідальність.

Якщо стосовно кривдника є 2 і більше адмінпротоколів про притягнення до відповідальності, то може бути відкрита кримінальна справа за ст. 126-1 Кримінального кодексу України. У такому випадку ваша заява має бути внесена в єдиний реєстр досудових розслідувань.

Через добу вимагайте в поліції витяг з ЄРДР. Звертайтесь до центру з надання безоплатної правової допомоги для призначення адвоката за рахунок держави для представнимцтва інтересів потерпілої/ого (крок 6).

Крок 11

Якщо стосовно вас і кривдника було винесено обмежувальний припис через суд, а кривдник його порушив, за це передбачена кримінальна відповідальність за ст.390-1. Фіксуйте порушення обмежувального припису і знову звертайтесь до поліції, зазначивши у заяві про системність дій кривдника і порушення ним обмежувального припису.

Через добу вимагайте в поліції витяг з ЄРДР. Звертайтесь до центру з надання безоплатної правової допомоги для призначення адвоката за рахунок держави для представництва інтересів потерпілої/ого (крок 6).

Крок 12

Якщо ви зіштовхуєтесь з бездіяльністю поліції (не реагують на виклик, не приймають заяву, не вносять заяву в єдиний реєстр досудових розслідувань (не відкривають кримінальну справу)) - звертайтесь до центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги (крок 6). Вам допоможуть (за наявності підстав) оскаржити невнесення в ЄРДР, допоможуть скласти скаргу на бездіяльність поліції до Головного управління поліції, Уповноваженого Верховної ради України з прав людини та до Генеральної прокуратури України.

https://www.ombudsman.gov.ua/?fbclid=IwAR0Y8dnOPNiCwpawEQ6VM_sAcunKb1JLGT49FupLsC8BCXBMBvheuz1C88g

Крок 13

Якщо притягнути до кримінальної відповідальності не вдалось (відсутня доказова база, інші обставини на розгляд суду), рішення суду також можна оскаржити у судах вищих інстанцій (крок 6) і навіть у Європейському суді з прав людини.

Крок 14

Якщо кривдник не реагує на рішення суду і продовжує нести небезпеку, шукайте безпечне місце, змініть місце проживання, пройдіть курси самооборони, дбайте про свою безпеку і безпеку своїх дітей. Але щоразу викликайте поліцію. Чим більше складено адмінпротоколів, тим вірогідніше буде відкриття кримінальної справи. А це вже серйозніша відповідальність!

Крок 15

Якщо для прийняття рішення про боротьбу за свої права вам не вистачає впевненості в завтрашньому дні, вам нема куди йти, бо нема житла, повертайтесь до кроку 1. Психолога ви знайдете у мобільній бригаді, центрі соцслужб, притулку для жінок, на гарячих лініях. Подумайте над тим, що життя - одне. Чи варто його прожити у стресі і приниженнях? Чи може одна людина жити і почуватись володарем за рахунок іншої?

Крок 16

Дізнавшись усе це, потурбуйтесь про себе. Вчіть свої права, повноваження суб'єктів роботи щодо протидії домашньому насильству, дізнайтесь про те, як збирати докази і які докази бере до уваги суд. Навіть судову практику буде не зайвим вивчити.

Усі корисні контакти - тут https://www.youtube.com/watch?v=dSUELl8qDF0

Наводимо контакти для того, щоб люди знали, куди звертатись за допомогою:

Що робити у разі домашнього насильства?

Звертатись за допомогою!

ПОЛІЦІЯ

Викликайте поліцію - 102.

Фіксуйте дії кривдника на телефон, кличте свідків!

Телефонуйте поліцейському офіцеру громади.

Наполягайте на винесенні термінового заборонного припису та складанні адмінпротоколу!

Пишіть заяву у відділ поліції.

Якщо це вперше - за ст.173-2 КУПАП, якщо це вже після 3 притягнень до адміністративної відповідальності - за ст.126-1 Кримінального кодексу України.

ПСИХОЛОГІЧНА ДОПОМОГА І КОНСУЛЬТАЦІЙНА ПІДТРИМКА

Звертайтесь Ла Страда-Україна/La Strada-Ukraine

гарячі лінії ГО «ЛаСтрада» 116 123; 0-800-500-335;

урядова гаряча лінія – 1547;

телеграм за посиланням https://t.me/NHL116123 або ввівши у пошуку @NHL116123

Skype: @lastrada-ukraine

Facebook: @lastradaukraine

Email: [email protected]

СОЦІАЛЬНІ ПОСЛУГИ

відділи/департаменти при міських, районних у місті, сільських радах

У ВИПАДКУ НАСИЛЬСТВА ЩОДО ДІТЕЙ:

поліція

служби у справах дітей (при виконкомах):

Консультації дітям можна також отримати по телефону 116-111 або онлайн:

Instagram: @childhotline_ua

Facebook: @childhotline.ukraine

Telegram: @CHL116111

ЮРИДИЧНА ДОПОМОГА ПОТЕРПІЛИМ ВІД НАСИЛЬСТВА?

Особи, потерпілі від домашнього насильства та насильства за ознаками статі, мають право на безоплатну вторинну правову допомогу - призначення адвоката за рахунок державного бюджету України.

При зверненні до суду можде бути винесено обмежувальний припис і кривднику забороніть наближатись до вас! Судовий збір ви не сплачуватимете, а адвоката вам гарантує держава.

Безоплатна правова допомога: 0-800-213-103 (Єдиний контакт-центр безоплатної правової допомоги – безкоштовно у межах України)

Мобільні додатки:

«Безоплатна правова допомога»,

https://cutt.ly/msJNRjJ

«Твоє право»

https://cutt.ly/5nMOEQG

Телеграм-бот правової допомоги з протидії насильству

https://t.me/Non_Violence_Bot

Адреси центрів: www.legalaid.gov.ua/ua/local-centres

ВІДЕОКУРС (скачати)

"Повноваження організацій, які допомагають щодо протидії домашньому насильству"

https://cutt.ly/QnMA4Fg

Дізнайтесь самі і поділіться з іншими!

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора