ДИТИНІ ПОТРІБНА СІМ’Я!

Дата: 20.05.2021 16:47

Форми сімейного виховання

• Усиновлення – прийняття усиновлювачем у свою сім’ю дитини на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду. Усиновлення дитини провадиться в її інтересах для забезпечення стабільних та гармонійних умов її життя При усиновленні дитина втрачає статус дитини-сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування.

• Встановлення опіки та піклування – влаштування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, в сім’ї громадян України, які перебувають, переважно у сімейних, родинних відносинах з цими дітьми-сиротами або дітьми, позбавленими батьківського піклування, з метою забезпечення їх виховання, освіти, розвитку і захисту їх прав та інтересів. Над дитиною, яка не досягла 14 років, встановлюється опіка, а піклування – над дитиною, у віці від 14 до 18 років. Дитина при цьому не втрачає свого статусу дитини-сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування, тобто має всі пільги, встановлені законодавством. Опікуни чи піклувальники отримують допомогу.

• Прийомна сім’я – сім’я, яка добровільно взяла із закладів для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, від 1 до 4 дітей на виховання та спільне проживання.

• Дитячий будинок сімейного типу – окрема сім’я, що створюється за бажанням подружжя або окремої особи, яка не перебуває у шлюбі, які беруть на виховання та спільне проживання не менш як 5 дітей-сиріт і дітей позбавлених батьківського піклування.

• Крім зазначених форм сімейного виховання, в Сімейному кодексі України визначено ще одну форму – патронат. Він встановлюється над дитиною-сиротою або позбавленою батьківського піклування на підставі угоди із органами опіки й піклування та сім’єю другої особи (патронажного вихователя). Патронажні послуги оплачуються за угодою з місцевого бюджету, діти не втрачають свого статусу сиріт чи позбавлених батьківського піклування.

Схожість і відмінності форм сімейного виховання

Усиновлення

Опіка, піклування

ДБСТ

Прийомна сім’я

Патронат

Кількість дітей у родині разом з прийомними

Будь-яка

Тільки прийомні (біологічні досягли повноліття)

Кількість прийомних дітей

Будь-яка

Більше 5

1-4

Діти, які є рідними братами та сестрами, або діти, які виховувалися в одній сім’ї

Фінансове утримання дітей (харчування, одяг та ін., комунальні послуги)

Власні кошти

Власні кошти, пенсія з втрати годувальника, виплати з бюджету на утримання дитини

Виплати з бюджету на утримання дитини, згідно з нормами утримання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування,  Два прожиткових мінімуми для дітей відповідного віку на місяць

Фінансове утримання/підтримка батьків/опікунів

Власні кошти

Власні кошти, соціальна допомога по опіці

З місцевого бюджету, порядок визначення розміру якого встановлюється МОН

Власні кошти

Розмір грошового забезпечення становить п’ять прожиткових мінімумів для працездатних осіб на місяць.

Житло

Власні кошти

Службове приміщення, виплата комунальних послуг з місцевого бюджету

Оздоровлення дітей