Зміни в пенсійному забезпеченні з 1 січня 2024 року

Дата: 03.01.2024 09:31

У 2024 році після річної перерви в Україні зростуть соціальні стандарти: прожитковий мінімум, мінімальна пенсія та мінімальна зарплата. Також запланована індексація пенсій.

Прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, має зрости з 2093 до 2361 грн.

Після підвищення прожиткового мінімуму відповідно зростуть:
• мінімальні пенсійні виплати з 2093 до 2361 грн;
• максимальні пенсійні виплати з 20 930 до 23 610 грн;
• виплати за понаднормовий стаж з 20,9 до 23,6 грн за кожен понаднормовий рік стажу.

Крім цього, після підвищення прожиткового мінімуму зросте розмір інших надбавок, наприклад: за особливі заслуги, доплати ветеранам війни та інші.

В 2024 році зросте пенсія українців, які виконали вимоги щодо стажу

Також на початку наступного року збільшаться пенсійні виплати в тих українців, які досягли 65 років, не працюють та мають відповідний страховий стаж жінки – 30 років, чоловіки – 35 років.

Відповідно до закону, їхня пенсія не може бути меншою як 40% мінімальної зарплати і, відповідно, зросте до 2840 грн (7100 х 40%), а з першого квітня 2024 року її розмір стане ще вищим – 3200 грн (8000 х 40%).

Також, слід зауважити, що у 2024 році на пенсію у 60-річному віці зможуть вийти лише ті, хто має щонайменше 31 рік стажу, а решті доведеться працювати до 63 і 65 років. Підвищення вимог до стажу триватиме протягом наступних чотирьох років і у результаті українцям потрібно буде мати щонайменше 35 років стажу після 2028 року.

У випадку, якщо після досягнення 60-річного віку стажу не вистачає страхового стажу, то є шанс вийти на пенсію у 63 роки, але для цього у 2024 році потрібно буде мати від 21 до 31 року стажу. Якщо і ці вимоги не виконані, то на заслужений відпочинок вдасться вийти у 65 років за умови, якщо є щонайменше 15 років стажу.

В 2024 році зросте доплата самотнім пенсіонерам, які потребують догляду

Певна категорія пенсіонерів зможе в 2024 році оформити щомісячну доплату, яка  у січні зросте  з 837 грн до 944 грн.

Для отримання такої щомісячної надбавки до пенсії громадянам слід відповідати наступним критеріям:
• досягти 80 років і більше;
• самостійно проживати;
• потребувати постійного стороннього догляду за станом
здоров’я;
• отримувати пенсію за віком.

Якщо пенсіонеру виплачують пенсію, наприклад, за інвалідністю, він не матиме права на такий вид доплати.

Необхідність постійного стороннього догляду має бути підтверджена висновками лікарів та підтверджена документально.

Коли планують провести індексацію в 2024 році

Відповідно до чинного законодавства, індексація пенсій буде проведена з 1 березня 2024 року. Вона  пройде за новим принципом. Будуть впроваджені коефіцієнти та бали, які дозволять людям з однаковими умовами виходу на пенсію, незалежно від його часу, отримувати однакову пенсію й однакову індексацію. Величина індексації залежатиме від рівня інфляції та середньої зарплати. Про них можна буде говорити на початку 2024 року після надходження статистичних даних за 2023 рік. На даний час розробляється методика проведення такої індексації.

Сектор по здійсненню нагляду за додержанням
вимог законодавства під час призначення
(перерахунку) та виплати пенсій органами
Пенсійного фонду України управління