Малолюбашанська сільська рада
Рівненська область Рівненський район

Патронат в Україні: досвід, поряди, натхнення

Дата: 16.10.2023 11:22
Кількість переглядів: 135

Фото без опису

“Коли дитина потрапляє в хорошу сім'ю — вона не може піти такою, як була”, - переконаний Роман Федоренко, патронатний вихователь.

Про те, як навчитися відпускати дитину, як мотивувати до створення патронатних сімей і як вийшло створити таку у невеличкій сільській громаді Одеської області - розповідаємо у дописі.

🔹Роман переїхав до Піщаної з іншої області разом з 5-ма біологічними дітьми, де служба у справах дітей взяла їх під супровід як багатодітну сім'ю. Тоді наймолодшій був лише один рік. Згодом Роман одружився з Іриною, громадянкою Естонії, яка мала 3-х дітей, усиновлених і під опікою. Так у подружжя стало 8-ро дітей на двох.

🔹Роман згадує: “У нас великий стіл на кухні, за яким ми збираємося. Крик, шум, гамір, діти всі щось розповідають. Коли старші підросли й ми збиралися за столом без них, стало пусто, наче чогось не вистачає”.

🔹Одного разу Роман побачив у центрі зайнятості брошуру про патронат. “Прочитав, щось у серці тьохнуло, але подумав: куди вже, достатньо з дітьми натішився”. У той же день Ірина принесла ту саму брошурку: “Рома, подивись”. Пара сприйняла це як знак.

🔹У той же час Світлана Думік, керівниця служби у справах дітей Піщанської громади, планувала запропонувати цю ідею подружжю. Вона вважає:

💬 “Сім'я - це цілісна система, мені важливо бачити, що батьки не просто люблять дітей, що вони мають порядність, оптимізм, любов до життя, якісь власні хобі. Ці люди можуть і дитині щось дати. Сім'я Романа та Ірини - саме така”.

🔹Роман розповідає: 💬 “В перший раз до нас привезли одразу 5-ро дітей, це було справжнім “хрещенням”. У них хороша мама, але в неї були проблеми з житлом. Ми запрошували її у гості, щоб діти й мама могли спілкуватися. Зараз ми підтримуємо стосунки, зідзвонюємося, передаємо подарунки на день народження дітям”.

❓Що мотивує ставати патронатними вихователями? - запитали в Романа та Ірини.

💬“Я сам провів 1 рік в інтернаті, мені було 9, коли мама померла, - я знаю, що це таке, і мені хочеться вберегти дитину від цього досвіду”, - відповідає Роман. “Ми відчуваємо, що приносимо користь суспільству, робимо внесок у майбутнє дітей. Коли дитина потрапляє в хорошу сім'ю - вона не може піти з неї такою, як була раніше. Ми налаштовуємо себе на те, що ці діти - тимчасово, а від нас залежить дати дитині тепло, затишок, любов. Ми отримуємо позитивні емоції - спостерігаємо за метаморфозами дитини, коли вона розкривається, стає спокійнішою й впевненішою в собі. Є розуміння, що цей час пройшов для неї не дарма”.

🔹Ірина додає: “Ми усвідомлюємо, що за цей час, що дитина була в нас, мама мала шанс щось виправити, ми просто допомогли дитині пережити це, допомогли мамі, бо були в цей момент із її дітьми. Ми відчуваємо, що потрібні”.

🔹Роман з Іриною вважають, що для того, щоб створювати більше патронатних сімей, потрібно:

✅ більше розповідати про патронат через усі можливі інформаційні канали

✅ проводити зустрічі з такими, як вони, вихователями

✅ показувати позитивний досвід у медіа, адже в більшості в новинах потрапляють негативні випадки й це відлякує.

А на 📷 - той самий великий стіл!

У наступному дописі проєкту розповімо про те, як вдається знаходити сім'ї, що стають патронатними, беруть дітей під опіку чи усиновлюють. Цікаво?

Проєкт “Гроші для дитини, дитинство в сім'ї, послуги в громаді” реалізовується Громадською спілкою “Українська мережа за права дитини”, та став можливим завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) і щирій підтримці американського народу через Проєкт «Підвищення ефективності роботи і підзвітності органів місцевого самоврядування» («ГОВЕРЛА») HOVERLA / проєкт USAID в Україні. Зміст цього проєкту не обов’язково відображає погляди USAID.

Джерело: Українська мережа за права дитини


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь