Надання і створення моціальних послуг

Дата: 16.10.2023 11:20

Нещодавно ми розповіли про базові соціальні послуги, які мають бути у громадах. Проте часто люди не звертаються за послугами, бо не знають про таке право і можливість. А інколи - просто не мають часу, сил і енергії, адже соціальні послуги потрібні людям у складному, вразливому становищі. З іншого боку, громади не створюють послуги, бо не бачать запиту. Схоже на замкнене ⭕️ коло? То що ж робити❓

Є два основні суб'єкти, з якими можна комунікувати щодо отримання базової соціальної послуги:

🔘 Структурний підрозділ (управління/відділ) соціального захисту населення в структурі виконавчих органів місцевого самоврядування громади.

🔘 Конкретний надавач послуг за місцем Вашого проживання (наприклад, центр соціальних служб чи центр надання соціальних послуг).

Зверніть увагу, що саме управління/відділ соцзахисту:

▶️ уповноважений приймати рішення щодо надання соціальних послуг за бюджетні кошти.

▶️ Має повну інформацію щодо всіх наявних надавачів соціальних послуг на території громади.

▶️ Відповідає за розвиток соціальних послуг, які потрібні мешканцям громади.

При зверненні до управління/відділу соцзахисту краще, щоб заява була 🖊 письмовою. Зберігайте копію заяви з відміткою про отримання. Чому це важливо? ➡️ Бо подання письмової заяви:

☑️ фіксує вашу потребу в конкретній соціальній послузі.

☑️ Дозволяє отримати мотивовану письмову відмову, якщо така послуга відсутня.

☑️ Сприяє розвитку необхідних соціальних послуг у громаді, адже органи місцевої влади бачать реальний попит і можуть запланувати фінансування і розвиток відповідних послуг.

☑️ Дає можливість контролювати процес розгляду заяви.

Якщо у відповідь на заяву ви отримали письмову відмову через відсутність необхідної соціальної послуги:

✅ знайдіть однодумців. Що більше буде заяв, то очевидніша необхідність у створенні послуги. Подавайте спільні звернення.

✅ Ініціюйте громадські обговорення, залучайте ЗМІ та активних прихильників до висвітлення проблеми.

Продемонструйте необхідність у послузі, тоді у місцевої влади буде розуміння, для чого розвивати відповідну базову послугу, за яку вона відповідає за законом. Часто у громади просто немає інших інструментів, крім звернень мешканців, щоб оцінити потребу у послугах.

Будьте зміною, яку ви хочете побачити❗️

Проєкт “Гроші для дитини, дитинство в сім'ї, послуги в громаді” реалізовується Громадською спілкою “Українська мережа за права дитини”, та став можливим завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) і щирій підтримці американського народу через Проєкт «Підвищення ефективності роботи і підзвітності органів місцевого самоврядування» («ГОВЕРЛА») HOVERLA / проєкт USAID в Україні. Зміст цього проєкту не обов’язково відображає погляди USAID.

Джерело: Українська мережа за права дитини