Права та соціальні гарантії члена родини цивільної особи, яка зникла безвісти чи потрапила у полон
На жаль, війна не лише забрала в багатьох наших співвітчизників житло та засоби для існування - багатьох вона позбавила особистої свободи. У сьогоднішній публікації Юридичний порадник для ВПО розповість, які права та соціальні гарантії мають особи, рідні яких потрапили в полон чи зникли безвісти, будучи при цьому “цивільними”, а не військовими.
Права та соціальні гарантії членів сім'ї полоненого цивільного передбачені Законом “Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей” (далі - Закон).
Так, відповідно до його положень члени сім’ї особи, стосовно якої встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, мають право на:
Щорічну державну грошову допомогу під час перебування такої особи в місцях несвободи (ст.7 Закону).
Відповідно до п.3 Порядку призначення та виплати допомоги особам, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членам їх сімей, розмір такої щорічної допомоги становить 100 тис.грн.
Державну цільову підтримку для здобуття професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти у державних та комунальних закладах освіти для - для дітей до закінчення ними закладів освіти, але не довше ніж до досягнення 23 років (ст.13 Закону).
Проведення реструктуризації їхньої заборгованості за кредитами перед банками, іншими фінансовими установами - для дружин (чоловіків) (ст.16 Закону).
Однак, для того аби скористатися такими правами недостатньо самого факту перебування такої особи в полоні, необхідно встановити факт позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України.
Для цього слід звернутися з відповідною заявою та доданими до неї документами до Комісії з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України при Мінреінтеграції.
Форма заяви
http://surl.li/lgeof
Права та соціальні гарантії для членів родин зниклих безвісти осіб встановлені Законом “Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин”.
Так, відповідно до ст.6 цього Закону близькі родичі та члени сім’ї особи, зниклої безвісти за особливих обставин, мають право на:
Отримання достовірних відомостей про місцеперебування особи, зниклої безвісти за особливих обставин, обставини її загибелі (смерті), місце поховання (якщо воно відоме)
Реалізація цього права відбувається шляхом подання заяви про розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин, та отримання достовірної інформації про хід та результати проведення її розшуку.
Соціальний захист
Так, непрацездатні родичі зниклих осіб мають право на призначення пенсії у зв’язку з втратою годувальника. Пенсія призначається незалежно від того, чи був страховий (пенсійний) стаж у зниклої особи. Вона нараховується за весь час, протягом якого зберігається правовий статус зниклої особи, від моменту внесення такої особи до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.
Якщо ж встановлено місце поховання зниклої особи чи місцезнаходження її останків, такі родини мають право на отримання пенсії у зв’язку з втратою годувальника на загальних підставах.
___________________
Більше відповідей на питання, що стосуються пошуку зниклих - у чат-боті Юридичний порадник для ВПО
«Вибрати питання»
«Воєнний стан»
«Евакуація, пошуки»
«Пошук зниклих»:
Viber: https://cutt.ly/zzeWP2q
Telegram: https://cutt.ly/qzeW2sX
Facebook (Messenger): http://m.me/IDP.legal.aid
EU Civil Protection & Humanitarian Aid
NRC - Norwegian Refugee Council
Норвезька рада у справах біженців в Україні
Джерело: Юридичний порадник для ВПО