Затверджено пробаційні програми "Подолання домашнього насильства"
Стамбульська конвенція і українські пробаційні програми: що спільного?
Спільна мета: забезпечення ефективної боротьби з домашнім насильством та насильством щодо жінок.
З метою консолідації зусиль різних державних інституцій та громадського сектору щодо забезпечення ефективної боротьби з домашнім насильством та насильством щодо жінок 20 червня 2022 року Верховна Рада підтримала ратифікацію «Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами».
Органи пробації України є частиною механізму системи правосуддя, які забезпечують реалізацію заходів із запобігання та протидії насильству над жінками і домашньому насильству на практиці.
Наказом Міністерства юстиції України від 27 червня 2023 року № 2362/5 затверджено пробаційні програми: «Подолання домашнього насильства» для повнолітніх та неповнолітніх суб’єктів пробаців.
Метою даних програм є досягнення позитивних змін у поведінці через розвиток ненасильницьких поведінкових моделей, контролю та превалювання над партнером чи іншими членами сім’ї, а також шляхом формування навичок саморегуляції психоемоційних станів, управління гнівом й агресивною поведінкою, формування установок рівності та партнерства.
Під час проходження пробаційних програм повнолітні на неповнолітні суб’єкти пробації ознайомляться з поняттям домашнього насильства та відповідальністю за його вчинення, зможуть розвинути уміння керувати своїми емоціями та сформувати навички взаємодії що базуються на ідеях поваги, довіри та рівності. Пробаційні програми сприятимуть усвідомленню особистої відповідальності кривдників за домашнє насильство та неприпустимості заподіяння шкоди життю і здоров’ю інших людей у подальшому.
Нагадаємо, що перші чотири пробаційні програми («Подолання агресивної поведінки», «Зміна прокримінального мислення», «Попередження вживання психоактивних речовин», «Формування життєвих навичок») були затверджені Міністерством юстиції України у 2018 - 2019 роках, і також були розроблені з урахуванням особливостей роботи з неповнолітніми та повнолітніми суб’єктами пробації.
Довідково: Проходження пробаційної програми призначається за рішенням суду особі, звільненій від відбування покарання з випробуванням, та передбачає обов’язкове освоєння комплексу заходів, спрямованих на корекцію соціальної поведінки або її окремих проявів, формування соціально сприятливих змін особистості, які можливо об’єктивно перевірити.
#актуально_пробація #пробація_в_дії
Офіс Ради Європи в Україні - Київ
Джерело: Пробація України Probation in Ukraine