Стамбульська конвенція – відповіді на найпоширеніші питання

Дата: 09.01.2023 11:39

Стамбульська конвенція – інструмент, що сприяє рівноправності між жінками й чоловіками, це важливий правозахисний механізм, що має на меті подолання ґендерно зумовленого та домашнього насильства.

Україна пройшла довгий і тернистий шлях до ратифікації Конвенції та визнання її частиною національного законодавства. 20 червня 2022 року Верховна Рада прийняла Закон України «Про ратифікацію Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок i домашньому насильству та боротьбу із цими явищами» № 2319-IX. 1 листопада 2022 року Стамбульська конвенція набула чинності.

Однак набуття чинності – це лише перший крок, який засвідчує нашу готовність боротися з явищами ґендерно-зумовленого та домашнього насильства шляхом впровадження механізмів, пропонованих Конвенцією. Наступним кроком має стати реальне виконання її положень, адаптація як національного законодавства, так і правоохоронної системи, правоосвітня складова.

Радою Європи з просвітницькою метою були підготовлені тематичні матеріали, в яких надаються відповіді на найпоширеніші питання стосовно ключових положень Конвенції, а саме:

1. Які цілі Стамбульської конвенції?
  2. Які додаткові переваги Стамбульської конвенції?
  3. Чи Стамбульська конвенція стосується лише жінок?
  4. Чому в Стамбульській конвенції йдеться про «ґендерний характер» насильства стосовно жінок та домашнього насильства?
  5. Чому в Стамбульській конвенції міститься визначення поняття «ґендер»?
  6. Чи забезпечення більшого обсягу прав становитиме загрозу для сімей?
  7. Що говорить Стамбульська конвенція про ґендерні стереотипи та освіту?
  8. Яким чином Стамбульська конвенція стосується питань сексуальної орієнтації та ґендерної ідентичності?
  9. Яких заходів Конвенція вимагає від держав?
  10. Які дії криміналізує Конвенція?
  11. Як відбувається моніторинг за дотриманням Конвенції?

Відповіді на ці питання можна знайти за наступними посиланнями:

1. Конвенція Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами (Стамбульська конвенція): запитання та відповіді. https://bit.ly/3vlC1QQ
  2. Конвенція Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами. Стамбульська конвенція: у безпеці від страху, у безпеці від насильства. https://bit.ly/3GlwT5B

Джерело: Вища школа адвокатури НААУ