Національне військове меморіальне кладовище та особливості його правового статусу

Дата: 13.09.2022 12:23

Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо Національного військового меморіального кладовища». Відтак на спеціально відведеній земельній ділянці буде побудовано архітектурно-художній комплекс – місце вічного спочинку українських воїнів, які в різні історичні періоди зі зброєю в руках відстоювали державну самостійність України.

Зазначимо, що закон надає визначення терміну Національного військового меморіального кладовища, встановлює особливості його правового статусу тощо.

На Національному віи?ськовому меморіальному кладовищі з почестями ховатимуть «загиблих (померлих) осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність Украі?ни, забезпечували виконання службових обов’язків та присяги на вірність Украі?нському народу».

Це буде розміщении? на спеціально відведеніи? земельніи? ділянці архітектурний комплекс, що включатиме власне віи?ськове кладовище, музеи?нии? комплекс, ритуальну будівлю та інші необхідні споруди для організаціі? почесних поховань. Увічнення пам’яті тих, хто вже був похований на інших цвинтарях, здійснюватиметься у музеи?ному комплексі Національного віи?ськового меморіального кладовища.

У законі також є норма, яка забороняє ховати на Національному військовому меморіальному кладовищі осіб, які обіи?мали керівні посади в комуністичніи? партіі? (посади секретаря раи?онного комітету і вище), керівні посади у вищих органах державноі? влади та управління СРСР, УРСР (УСРР), інших союзних або автономних радянських республік, органах державноі? влади й управління областеи?, міст республіканського підпорядкування, працівників радянських органів державноі? безпеки всіх рівнів, а також осіб, які на день смерті мали судимість за вчинення умисного злочину, якщо ця судимість не погашена і не знята у встановленому законом порядку.

Будівництво, утримання та охорона території кладовища фінансуватиметься з держбюджету. Також коштом держбюджету відбуватиметься поховання на цьому кладовищі. Порядок організації поховань та перепоховань, а також форму та вид могильних каменів та надгробків визначатиме уряд.

Національні військові меморіальні кладовища — це світова практика   вшанування воїнів, які віддали життя за свою країну. Аналогічні цвинтарі існують в США, Канаді, Франції, Польщі та інших країнах.

Постановою КМУ від 19.08.2022 року №934 «Про затвердження Порядку проведення публічного обговорення місця розташування та намірів будівництва Національного військового меморіального кладовища на території територіальної громади» затверджено Порядок проведення публічного обговорення місця розташування та намірів будівництва Національного військового меморіального кладовища на території територіальної громади, який визначає механізм проведення публічного обговорення місця розташування та намірів будівництва Національного військового меморіального кладовища на території територіальної громади, а також основні вимоги до його організації та розгляду узагальнених пропозицій (зауважень) за результатами обговорення. Публічне обговорення проводиться з метою з»ясування та врахування думки громадськості щодо місця розташування та намірів будівництва Національного військового меморіального кладовища на території територіальної громади з метою подальшого прийняття відповідного рішення органом місцевого самоврядування.