З яких підстав суд може позбавити батьківства — огляд ВС
Озвучена думка дитини не є єдиною підставою, яка враховується при вирішенні питання про позбавлення батьківських прав, оскільки її думка не завжди може відповідати її інтересам.
Про це нагадав Касаційний цивільний суд у постанові від 13.07.2022 у справі №705/3040/18, інформує «Закон і Бізнес».
Батько звернувся до суду із позовом про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів з матері дитини, яка тривалий час проживає та працює в Києві. Орган опіки та піклування підтримав таке клопотання.
Заочним рішенням суду першої інстанції позов задоволено. Однак апеляційний суд скасував його, а у позові відмовив, зокрема, тому, що висновок органу опіки ґрунтується лише на поясненнях малолітньої дитини, які фактично зводяться до того, що мати не проживає разом з ними та не допомагає матеріально.
З цим погодився й КЦС, зауваживши, що ухилення від виконання обов’язків з виховання дитини може бути підставою для позбавлення батьківських прав лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов’язками.
Апеляційний суд установив, що мати не втратила інтересу до участі у вихованні дитини, має намір на відновлення відносин з нею, адже відвідувала її кілька разів у садку, та один раз за 4 роки навчання у школі.
Відповідно до чч.2, 3 ст.171 СК дитина, яка може висловити свою думку, має бути вислухана при вирішенні між батьками, іншими особами спору щодо її виховання, місця проживання, у тому числі при вирішенні спору про позбавлення батьківських прав. Проте суд має право постановити рішення всупереч думці дитини, якщо цього вимагають її інтереси.
Отже, виходячи з пріоритету якнайкращих інтересів дитини, КЦС вважає, що неврахування апеляційним судом думки малолітньої дитини щодо позбавлення її матері батьківських прав є виправданим з огляду на її вік. До того ж дитина не висловила власної ствердної думки щодо необхідності позбавлення батьківських прав її матері.
Також до огляду КЦС внесено низку інших правових висновків, висловлених у справах зі спорів щодо позбавлення/ поновлення батьківських прав, оспорювання батьківства.
Так, у спорах щодо поновлення батьківських прав указано, що особа, яку позбавлено батьківських прав, має право звернутися до суду з позовом про їх поновлення. Й суди зобов’язані перевіряти, наскільки змінилися поведінка такої особи й обставини, що були підставою для позбавлення її батьківських прав, а також думки другого з батьків та інших осіб, з якими проживає дитина, враховуючи, крім цього, інтереси і думку самої дитини, якщо вона її може висловити.
У спорах щодо встановлення/ визнання батьківства акцентовано, що чоловік, який не знав про своє батьківство тривалий час та не реалізовував свої права на судовий захист протягом року від дня народження дитини, має право в межах одного року від дня, коли він дізнався про своє батьківство (ч.2 ст.129 СК), звернутися до суду з позовом про визнання батьківства.
У спорах щодо виключення запису про батьківство зазначено, що в разі доведення відсутності кровного споріднення між особою, записаною батьком, та дитиною суд постановляє рішення про виключення відомостей про особу як батька дитини з актового запису про її народження, а в іншому випадку — відмовляє в задоволенні позову.
Джерело: Закон і Бізнес