Як заспокоїти дитину під час сирени та вибухів

Дата: 16.08.2022 15:16

Вже п'ятий місяць як наші діти чують сирени або гучні вибухи.

Як допомогти малечі впоратися зі страхом, пояснила психологиня Світлана Ройз на сторінці Міністерство охорони здоров'я України

"Боятися того, що насправді лякає, – нормально. При цьому діти орієнтуються на нашу реакцію і на те, як ми їм пояснюємо те, що відбувається. Тому маємо знати, як діяти у подібних ситуаціях", – зазначає вона.

Тому "приборкати" страх можна за простим алгоритмом:

1?? Нормалізація

Дорослий фіксує і пояснює ситуацію:

"Я бачу, що ти боїшся. Цей звук справді лякає, але він означає, що наші ЗСУ зафіксували загрозу і зараз її знешкоджують. Про нашу безпеку дбають – тож і нам треба подбати про себе і йти в укриття".

2?? Підтримка

Дорослий сигналізує дитині про підтримку й пропонує дію:

"Я з тобою і буду з тобою весь час. Хочеш, я візьму тебе на руки, а ти візьмеш свою іграшку (воду, домашнього улюбленця)?"

3?? Завершення

Дорослий акцентує, що загроза минула, і відзначає силу дитини:

"Все минулося. Ми в безпеці. Спасибі, ти був (була) таким сміливим, міцним. Ми чули так багато гучних звуків (їх можна назвати), але ми впорались".

Світлана Ройз також порадила кілька прийомів, які допоможуть відволіктися та знизити напругу, пов?язану з гучними звуками. Використовуйте їх відповідно до ситуації, можливостей та уподобань дитини. Тож ви можете запропонувати дитині:

? Співати пісні.

? Послухати аудіоказку в навушниках.

? На кожну сирену промовляти дражнилки на російську армію — знецінювання і прояви вербальної агресії (дозволені батьками) допомагають дітям відреагувати емоції.

?Помасажувати вуха (наче ми робимо масаж вух слонику) та простукати зону за вухами.

???? Застосувати дихальні практики з гучним видихом (можна робити видих з відкритим ротом).

? Пограти в слоника, який обмахується вухами: прикладаємо долоні до вух — відкриваємо — закриваємо.

? Пограти в комахи — одну з «псевдоагресивних» ігор: уявляємо, що в приміщенні багато комарів і ловимо їх, плескаючи гучно в долоні, але не торкаючись інших гравців.

? Викликати позіхання: проводимо пальцями від козелка вуха до щелепного суглоба і пропонуємо дитині позіхати.

? Смоктати льодяник, сухофрукт або жувати жувальну цукерку чи гумку.

Якщо дозволяють обставини — пускати мильні бульбашки?, щоб стимулювати потужний видих.

Vasyl Bohdan Національна поліція України МВС України Олена Зеленська

Джерело: Ювенальна Поліція України