Якщо родина евакуюється з дитиною. Правила підтримки від Светлана Ройз

Дата: 07.03.2022 14:53

Дитині важливо сказати – ми робимо все можливе, щоби ти був у безпеці. Щоб ми були у безпеці. Зараз нам з тобою важливо виїхати у безпечне місце. В інше місто чи країну.

Ми будемо весь час із тобою. Разом з нами їде дуже багато дітей та дорослих. Ми їхатимемо поїздом (машиною, автобусом). Нас зустрінуть дуже добрі люди. І допоможуть. Ти бачиш, скільки довкола нас хороших людей. Набагато більше, ніж поганих.

В цей момент важливо, щоб ваш голос звучав стійко та впевнено.
Реакції дитини можуть бути різними. Важливо бути готовими до того, що дитина розплачеться і скаже, що не хоче залишати будинок та друзів та іграшки – ми підтримуємо її почуття: мені теж дуже сумно , і мені так шкода, що тобі доводиться через це проходити. Якби я могла, я б усе зробила, щоб війна припинилася і все було, як і раніше. Дивись, який ти герой. Ти нам так допомагав. І був таким сміливим.Зараз нам важлива твоя допомога, щоб ми були в безпеці. Спочатку ми матимемо тимчасовий будинок. А потім ми повернемось до нас Додому. Я тебе дуже люблю. І ми обов'язково впораємося.
Запитуй все, що хочеш знати.
Якщо це можливо, запитайте: Що б ти хотів взяти з дому – найважливіше
Хочеш, я сфотографую будинок (якщо він цілісний)
Ми їдемо назавжди? – важливо відповісти, що ви не знаєте, наскільки. - Доки не стане безпечно.
А де ми будемо жити? Скажіть те, що вам відомо. У нас буде тимчасовий будинок, можливо, ми житимемо з великою кількістю людей.
А я не побачу моїх друзів? Я впевнена, що побачиш. І ми зможемо їм дзвонити та писати. А ще в тебе неодмінно з'являться нові. у тебе будуть і старі і нові друзі.
Якщо батько дитини залишається в Україні – ми їдемо з тобою вдвох, тато приєднається, як тільки зможе. Чи ми до нього повернемося. Тато буде робити все можливе, щоб скоріше бути з тобою. Бо ти його сонечко. І він тебе дуже любить. Наша любов буде з ним. А його з нами.

Дитина може плакати, кричати – намагайтесь витримати її почуття без осуду та відчуття провини
Коли дитина заспокоється можна спитату
Яку іграшку хочеш взяти з собою?
Якщо ви їдете в іншу країну – візьміть кілька книг, які були б написані вашою мовою

Дорогою показуйте дитині фотографії цієї країни

Давай встановимо правила
Зараз дуже важливо, щоб ти нам у всьому допомагав. Ти робитимеш те, про що ми тебе просимо. Будеш завжди поруч, нікуди не тікатимеш. Ні з ким чужим не йдеш. Постараєшся не вередувати. Нам у дорозі не завжди буде зручно. Але ми точно впораємося.

Домовилися? (важливо потиснути дитині руку) дякую! Я знав, що на тебе можна покластися.

Важливо переконатися, що дитина знає своє ім'я прізвище імена та прізвища батьків
Покладіть у кишеню дитині лист з його та вашими даними
Дайте дитині доручення, яке їй під силу. наприклад – стежити за його рюкзачком, відповідати за іграшку, пити воду та вам нагадувати

Я готова тебе вислухати
Дитині важливо відчувати нашу опору. Перша опора – це дотик. Частіше торкайтеся дитини. Ваш погляд. І ваш голос.
Коли дитина тривожиться – вона може стати гіперактивною, тривожною, примхливою, млявою. Це нормальні реакції.
Будь ласка, якщо дитина ниє, скаржиться, слухайте його не перебиваючи, не виправдовуючись, даючи можливість спертися на ваше терпіння та розуміння дитині важливо чути – дякую за те, що так допомагаєш нам у дорозі. Я бачу, як тобі складно, але ти справляєшся.

Якщо є щось, що ви робили у цей час, на який потрапляє дорога – регулярно, обов'язково повторюйте це у дорозі. Читати казку перед сном, співати пісню, обійматися, вимовляйте слова, які для вашої дитини звичні.

Секретні слова вашої сім'ї. це дасть дитині відчуття стабільності

Давай пограємось
Продумайте кілька ігор, в яких ви будете звертати увагу та енергію дитини.
Можна дати йому завдання фотографувати дорогу.

Постарайтеся в дорозі поговорити про тварин, у яких будинок завжди з собою – це равлик, краб…де б ця тварина не була – вона вдома. Уяви, що ти равлик - зроби чик-чірик - я в будиночку.

Коли ви прибули до місця призначення, скажіть дитині – Ми в безпеці. Дякую за те, що ми разом змогли це зробити. Зараз знайомитимемося з нашим новим будинком. Він не схожий на наш будинок. Я не знаю, чи сподобається він нам чи ні. Але ми зможемо його зробити нашим.

Ми з тобою, як равлики. Наш будинок завжди всередині.
(Доторкніться до серця) А до інших ми з тобою звикнемо.
Люблю тебе! У нас обов'язково все буде добре, де б ми не були