Малолюбашанська сільська рада
Рівненська область Рівненський район

Правила виїзду дитини за кордон: що необхідно знати батькам

Дата: 27.07.2021 15:11
Кількість переглядів: 1187

Фото без опису

У період відпусток та літніх канікул досить часто виникає потреба у виїзді дитини за кордон для відпочинку, лікування, участі в дитячих змаганнях, фестивалях, конкурсах, спортивних заходах і т.п.

Перед такою поїздкою виникають різні запитання:

 • з якого віку дитина може виїхати самостійно?

 • які потрібні документи?

 • хто може її супроводжувати?

Спробуємо більш детально розглянути юридичний аспект даного питання.

З ЯКОГО ВІКУ ДИТИНА МОЖЕ САМОСТІЙНО ВИЇХАТИ ЗА МЕЖІ УКРАЇНИ?
Відповідно до 
ч. 3 ст. 313 ЦК України фізична особа, яка досягла шістнадцяти років, має право на вільний самостійний виїзд за межі України.

Фізична особа, яка не досягла шістнадцяти років, має право на виїзд за межі України лише за згодою батьків (усиновлювачів), піклувальників та в їхньому супроводі або в супроводі осіб, які уповноважені ними, крім випадків, передбачених законом.

Тобто, дитина самостійно, без супроводу, може виїхати з України, якщо їй виповнилось 16 років.

З КИМ МОЖНА ЇХАТИ ДО 16 РОКІВ?
Громадяни до 16 років можуть виїхати за кордон у супроводі:

 • батьків чи одного з батьків

 • усиновлювачів або з одним із них

 • опікунів чи одного з них

 • прийомних батьків або одного

 • супроводжуючої особи (осіб), які на момент виїзду з України досягли 18-річного віку

 • членів екіпажу літака, на якому вони прямують

ЯКІ ДОКУМЕНТИ ПОТРІБНІ ДЛЯ ВИЇЗДУ?
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України» неповнолітні громадяни України виїжджають з України за наявності:

 • паспорта громадянина України для виїзду за кордон (з 1 квітня 2018 року став обов’язковим для виїзду за межі України для всіх українців, незалежно від віку);

 • проїзного документа дитини;

 • якщо вони вписані в закордонний паспорт одного з батьків, та у його супроводі.

Проїзний документ дитини не видається з 1 квітня 2015 року та, відповідно, не вносяться відомості про дітей до паспортів батьків. У такому випадку неповнолітні діти, відомості про яких внесені до одного з батьків, мають право перетинати державний кордон України за цим документом до закінчення терміну його дії.

Щоб поїхати з одним із батьків:
потрібен нотаріально посвідчений дозвіл другого з батьків, із зазначенням держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі.
Якщо дитина їде у супроводі обох батьків, то будь-яких письмових дозволів не потрібно, оскільки, якщо дитина їде з обома батьками, то батьки згодні на її виїзд.

Щоб поїхати з уповноваженою особою:
обоє батьків мають надати нотаріально посвідчену згоду на це із зазначенням держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі.

Щоб дитину супроводжував екіпаж літака:
дитина, що подорожує без супроводу, приймається до повітряного перевезення за умови заповнення батьками дитини або особами, які виконують їх обов’язки, відповідних належно оформлених документів та сплати послуг, встановлених правилами авіаперевізника.

Відповідно до розділу 2 глави VIII Авіаційних правил України «Правила повітряних перевезень та обслуговування пасажирів і багажу», затверджених Наказом Державної авіаційної служби України 26 листопада 2018 року № 1239, за категорією «дитина, що перевозиться без супроводу» можуть оформлюватись діти віком від 5 до 14 років у разі внутрішнього перевезення, діти віком від 5 до 16 років – у разі міжнародного перевезення, у разі трансферного перевезення, де є міжнародний сегмент, можуть оформлюватись діти віком від 5 до 16 років.
Вік дитини, що перевозиться без супроводу, визначається правилами авіаперевізника.
Вік дитини визначається на дату початку перевезення від аеропорту відправлення, зазначеного у квитку.

Нотаріусу для оформлення згоди на виїзд дитини за кордон слід надати наступні документи:

 • оригінал паспорта батька чи матері (або обох паспортів, якщо потрібна згода обох батьків);

 • ідентифікаційний код (коди) батька чи матері — в оригіналі або нотаріально завірені копії;

 • свідоцтво про народження дитини (оригінал).

При цьому, слід повідомити наступну інформацію:

 • назву країни, в яку виїжджає дитина;

 • терміни перебування за кордоном;

 • дані (ПІБ, місце проживання) супроводжуючого — в разі, якщо дитина їде не з батьками

КОЛИ НЕ ПОТРІБНА ЗГОДА БАТЬКІВ ДЛЯ ВИЇЗДУ ЗА КОРДОН?

 • якщо другий із батьків є іноземцем або особою без громадянства, що підтверджується записом про батька у свідоцтві про народження дитини;

 • якщо у паспорті (або у проїзному документі) неповнолітнього громадянина є запис про вибуття на постійне місце проживання за межі України чи відмітка про взяття на постійний консульський облік у дипломатичному представництві або консульській установі України за кордоном.

Замінити нотаріально посвідчений дозвіл від другого з батьків можуть такі документи або їхні нотаріально засвідчені копії:

 1. свідоцтво про смерть другого з батьків;

 2. рішення суду про позбавлення батьківських прав другого з батьків;

 3. рішення суду про визнання другого з батьків безвісно відсутнім;

 4. рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним;

 5. рішення суду про надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків;

 6. довідка про народження дитини, виданої відділом реєстрації актів цивільного стану, із зазначенням підстав внесення відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України (під час виїзду дитини за кордон у супроводі одинокої матері);

 7. свідоцтво про народження дитини, видане компетентним органом іноземної держави, що не містить відомостей про батька дитини, легалізованого або засвідченого апостилем, а також без будь-якого додаткового засвідчення у випадках, передбачених міжнародним договором України;

Відповідно до ч. 5 статті 157 Сімейного кодексу України той із батьків, з яким за РІШЕННЯМ СУДУ визначено або ВИСНОВКОМ органів опіки та піклування підтверджено місце проживання дитини, крім того з батьків, до якого застосовуються заходи примусового виконання рішення про встановлення побачення з дитиною та про усунення перешкод у побаченні з дитиною, САМОСТІЙНО вирішує питання тимчасового виїзду за межі України на строк, що НЕ перевищує одного місяця, з метою лікування, навчання, участі дитини в дитячих змаганнях, фестивалях, наукових виставках, учнівських олімпіадах та конкурсах, екологічних, технічних, мистецьких, туристичних, дослідницьких, спортивних заходах, оздоровлення та відпочинку дитини за кордоном, у тому числі у складі організованої групи дітей, та у разі, якщо йому відомо місце проживання іншого з батьків, який не ухиляється та належно виконує батьківські обов’язки, ІНФОРМУЄ його шляхом надсилання рекомендованого листа про тимчасовий виїзд дитини за межі України, мету виїзду, державу прямування та відповідний часовий проміжок перебування у цій державі.

Отже, один із батьків, який бажає виїхати з дитиною за кордон, може безперешкодно це зробити без нотаріальної згоди другого за таких умов:

 • строк поїздки не перевищує 1 місяця;

 • той із батьків, хто планує поїздку з дитиною за кордон, має документ, що підтверджує місце проживання дитини з ним (рішення суду або висновок органів опіки та піклування);

 • є документ, що підтверджує мету й строк поїздки.

 • щодо того з батьків, хто хоче виїхати з дитиною за кордон, немає виконавчого провадження про примусове усунення перешкод у спілкуванні дитини з другим із батьків.

Мета виїзду дитини за кордон може бути різноманітна: відпочинок, участь у змаганнях, фестивалях, олімпіадах і конкурсах, закордонне лікування або навчання.

Що потрібно зробити?

 1. повідомити іншого з батьків, який не ухиляється та належно виконує батьківські обов’язки про державу перебування, мету та тривалість поїздки рекомендованим листом, якщо відоме місце його проживання;

 2. пред’явити на кордоні копію рішення суду або висновок органу опіки і піклування про визначення (підтвердження) місця проживання дитини з вами.

Відповідно до ч. 5 статті 157 Сімейного кодексу України той із батьків, з яким за РІШЕННЯМ СУДУ визначено або ВИСНОВКОМ органів опіки та піклування підтверджено місце проживання дитини, САМОСТІЙНО вирішує питання тимчасового виїзду за межі України на строк до одного місяця та більше з метою лікування, навчання, участі дитини в дитячих змаганнях, фестивалях, наукових виставках, учнівських олімпіадах та конкурсах, екологічних, технічних, мистецьких, туристичних, дослідницьких, спортивних заходах, оздоровлення та відпочинку дитини за кордоном, у тому числі у складі організованої групи дітей, у разі:

 1. наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці, підтвердженої довідкою про наявність заборгованості зі сплати аліментів;

 2. наявності заборгованості зі сплати аліментів, підтвердженої довідкою про наявність заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три місяці, якщо аліменти сплачуються на утримання дитини з інвалідністю, дитини, яка хворіє на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, або на утримання дитини, яка отримала тяжкі травми, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що підтверджується документом, виданим лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу в порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я.

Отже, один із батьків, який бажає виїхати з дитиною за кордон, може безперешкодно це зробити без нотаріальної згоди другого за таких умов (якщо інший з батьків є БОРЖНИКОМ зі сплати аліментів):

 • строк поїздки заплановано до 1 місяця та більше;

 • той із батьків, хто планує поїздку з дитиною за кордон, має документ, що підтверджує місце проживання дитини з ним (рішення суду або висновок органів опіки та піклування);

 • є документ, що підтверджує мету й строк поїздки. Мета виїзду дитини за кордон може бути різноманітна: відпочинок, участь у змаганнях, фестивалях, олімпіадах і конкурсах, закордонне лікування або навчання;

 • наявна заборгованість зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці, а якщо аліменти сплачуються на утримання дитини з інвалідністю, дитини, яка хворіє, то за три місяці.

Що потрібно зробити?

 1. отримати довідку про наявність заборгованості зі сплати аліментів;

 2. на кордоні пред’явити:

 • довідку, видану органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем, про наявність заборгованості із сплати аліментів (у разі коли сукупний розмір заборгованості перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці);

 • документ, виданий лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу, в порядку та за формою, встановленими МОЗ (у разі коли сума заборгованості по аліментах становить понад три місяці, але не більше чотирьох місяців).

 • копію рішення суду або висновок органу опіки і піклування про визначення (підтвердження) місця проживання дитини.

Окремо звертаю увагу, що при перетині кордону необхідно з собою мати свідоцтво про народження дитини для підтвердження вашого батьківства!

Більше інформації щодо порядку перетину державного кордону України з дітьми та можливості виїзду без згоди іншого з подружжя можете знайти у наступних нормативних актах:

 • Закон України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України»;

 • «Правила перетинання державного кордону громадянами України», затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.95 № 57;

 • стаття 157 Сімейного кодексу України.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь