Малолюбашанська сільська рада
Рівненська область Рівненський район

Історія села Маща

Село Маща розташоване за 10 км від районного центру м.Костопіль і залізничної станції.

За переказами на місці теперішнього села були болота. Щоб пройти чи проїхати, жителі вимощували стежки та дороги. Дехто вважає: від слова «мостити» виникла назва Маща.

Одна з легенд розповідає: «Колись через село проходив військовий загін. Один вояк покохав вродливу місцеву дівчину на ім’я Маша. Він написав дороге ім’я на таблиці, а хтось до букви «ш» прималював палочку – і вийшло слово Маща.

Перша письмова згадка про село належить до 1629 року. Проте за даними «Ревизских сказок» 1834 року у слободі Маща проживала сім’я одновірця Фелікса Михайловича Савицького і 50 селянських сімей. «Ревизские сказки» свідчать: «…в деревне Марцелингоф или Мащи помещика генерал-адьютанта его императорского величества и кавалера князя Константина Адамова сына Чарторыйского…» проживало 23 сім’ї вільних селян з такими прізвищами: Галь,Чех, Штерман… Це дає підставу думати, що між 1834 та 1858 роками тут оселилися поляки, чехи, німці як колоністи, а зміна назви села пов’язана з тим, що воно було подароване поміщиці-княжні Марселіні Родзивилівні із тої ж сім’ї Чарторийських. Наприкінці ХІХ ст. землі Мащі належали князю Любомирському.

У 1905-1907роках мали місце сутички між князівським управителем і селянами за межу – справа виграна на користь князя. До 1920 року всі землі князя Любомирського місцевою владою були націоналізовані, хоч з 1920 по 1939 рр. належали йому знову.

Під час війни село знаходилося під окупацією з 5 липня 1941 по 14 січня 1944 рр. Німці спалили майже половину хат. В 1944 році гітлерівці відступали і свою злість зганяли на мирних жителях.

Вранці 14 січня 1944р. після 10-ти хвилинної артпідготовки полки дивізії Ф. Ячменєва рушили в наступ. 342-й гвардійський стрілецький полк, заволодівши першою та другою позиціями в обороні противника, на ходу увірвався в с. Мащу.

11 жителів села полягли на фронтах. Їм встановлено пам’ятник-обеліск.

У 1948 році в селі Маща створений колгосп «Перше травня». Через три роки це господарство об’єдналося із сільськогосподарською артіллю «17 вересня» під новою назвою – імені Кірова. Пізніше до нього приєдналася артіль ім. Жданова с. К. Гора. Внаслідок цього у с. Маща утворилася центральна садиба колгоспу ім. Кузнецова, до якої належали рільничі бригади сіл: Глажева, Новий Берестовець, Кам’яна Гора.

Після ліквідації колгоспу в с. Маща організований СВК «Дружба».

На початку села, в приміщенні теперішнього лісництва розмістилася початкова школа, завідувала Шнайдер Олена Миколаївна. У старші класи мащанці ходили у ЗОШ №4 м. Костопіль. У 1978 році на базі початкової школи відкрили восьмирічку, перебазувавши матеріально-технічну базу  із Кам’яногірської, яка закривалася. 1983 року побудована двохповерхова неповна середня школа, а з 1999 року НСШ реорганізовано у ЗОШ І-ІІІ ст.

З 1946 року у хаті сліпого Степана знаходилася хата-читальня. Згодом  її перенесли у дві кімнати сільського ФАПу. Після реорганізації бібліотечної системи шляхом об’єднання сільської та шкільної створено публічно-шкільну. В даний час знаходиться в приміщенні адміністративного офісу Малолюбашанської сільської ради.

На початку 90 років мащанці вирішили будувати церкву. 1991 року виготовили документи, а наступного заклали фундамент. Протягом наступних 2 років зробили дерев’яний зруб та покрівлю. Проте новий діючий храм у вересні 1996 року згорів. Силами і коштами громади через декілька років церкву відновили на тому самому місці, правда вже муровану, названу на честь Іоанна Богослова.

Жодне свято села не обходиться без виставки виробів місцевих вишивальниць: Козлюк Наталії, Літвін Вікторії, Миронець Галини, точених виробів з дерева Алексіюка Володимира, виробів з дерева Смотрицького Руслана, Савчука Сергія, виробів з сірників Боровця Олега та предметів лозоплетіння Ошурко Наталії та Антосюк Наталії.

Населення 650 чол.

На території села діють: адміністративний офіс Малолюбашанської сільської ради, поштове відділення, сільський клуб, публічно-шкільна бібліотека, 2 магазини, СВК «Дружба», Міщанське лісництво ДП «Костопільське лісове господарство».

Алексіюк В. Мої вироби найбільше люблять жінки / В. Алексіюк; розмовляла А. Садовник // Рівне Експрес. – 2012. – № 26 (28 черв.). – C. 1.

Безнюк О. Художник Олег Безнюк : "Потрібно об’їхати півсвіту щоб остаточно зрозуміти – немає кращої землі ніж рідна ненька Україна" / О. Безнюк; розмовляв О. Намозов // Віче Костопільщини. – 2009. – № 44 (31 жовт.). – C. 10.

Борисенко О. Після " Музейних гостин" почав робити унікальні вироби з дерева [про майстра Володимира Алексіюка з с. Маща Костопільського р-ну] / О. Борисенко // Віче Костопільщини. – 2012. – № 20 (19 трав.). – C. 3.


 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь