Малолюбашанська сільська рада
Рівненська область Рівненський район

Історія села Глажева

За кілька кілометрів від річки Боркової, притоки Горині, розкинулося село Глажева. Етимологія слова неясна. У польських історичних джерелах воно значиться як Глазево (1769), Глазов (1772). Місцеві жителі твердять, що початкова назва села – Лозова, посилаючись на те, що околиця багата на лози.

Село Глажева розташоване за 16 км – від районного центру (м.Костопіль), 6 км. – до найближчої залізничної станції Кам’яногірськ.

Перша згадка про село Глажева (колишня назва Лозова) належить до 1450 р.

В 1917 р. в урочищі Майдан поселилися поляки. Вони взяли в оренду землю у князя Любомирського, якому вона належала.

В 1939 р. прийшли більшовики. Князя Любомирського вбили.

Земля була роздана людям для ведення одноосібного господарства.

В 1948 р. засновано колгосп ім. Ф.Е. Дзержинського. Першим головою колгоспу був житель села Веремчук Федір Степанович. У 1959 р. колгосп приєднали до с. Маща. Спочатку він носив назву ім. Кірова, потім ім. Кузнецова. У 80-х рр. у селі побудували великий молочний тваринницький комплекс колгоспу ім. Кузнецова.

У 1937-1939 рр. школи в селі не було, діти ходили у школу села Стара Любомирка.

Після війни у 1944 р. в селі відкрито школу у будинку виселеного Круліковського Василя Дем’яновича. У 1949 р. розпочато будівництво приміщення для колгоспної контори, яке згодом, 1959 р. віддано під школу. По сьогоднішній день у цьому приміщенні знаходиться початкова школа.

В 1947 р. в селі відкрита хата-читальня. Коли відкрили клуб, організували приклубну бібліотеку. Згодом перенесли у шкільне приміщення. У 1997 р. бібліотеку закрито. По сьогоднішній день в селі працює пункт видачі книг Мащанської публічно-шкільної бібліотеки.

В роки Великої вітчизняної війни 32 мешканці села боронили нашу землю, воюючи на фронтах. 16 із них не повернулися до рідного села. Під час німецько-фашистської окупації в урочищі Гаївка поляками і німцями спалено 70 жителів. У 2005 р. в селі біля клубу відкрито  пам'ятний знак жертвам Другої Світової війни.

У 1939 р. жителі с. Глажева утворили УПА, організаторами якої були Круліковський Сергій Васильович, Трофимчук Тиміш, Круліковський Арсентій Іванович. Вони вели національно-визвольну боротьбу проти більшовиків, за що арештовані і виселені до Дубенської тюрми. Коли більшовики відступали, арештованих розстріляли.

В селі нараховується 95 дворів, проживає 212 жителів. Працюють 2 магазини, пошта, фельдшерсько-акушерський пункт, клуб, початкова школа та дім молитви релігійної громади Християн Віри Євангельської.

Ліснічук А. Пам'ятаємо...: [у с. Глажева, що на Костопільщині, відбулося відкр. та освячення меморіалу воякам та мирним жителям, котрі полягли під час Другої світової війни та в повоєн. період] / А. Ліснічук // Волинь. – 2005. – 24 серп. – C. 3.

Пура Я. О. Походження назв населених пунктів Ровенщини / Я. О. Пура. – Львів : Світ, 1990. – С. 42.

Стежками легенд і переказів : фольклорні топоніми Костопільщини / упоряд. А. Карп’юк ; ред. А. Левчук. – Костопіль, 2001. – С. 12.

Спогади старожилів.


 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь